Jakie powinny być optymalne warunki do pracy w przestrzeni magazynowej? W jaki sposób zadbać o to, aby można było mówić o skutecznej poprawie wydajności w tego typu obiektach? Na jakie rozwiązania dostępne na rynku branżowym warto byłoby się zdecydować? Na te i inne pytania związane z tym tematem, odpowiedź znaleźć można w poniższej publikacji. Już teraz zapraszamy do uważnej lektury naszego wpisu. Warto!
Systematyczna konserwacja to podstawa
Aby można było mówić o zapewnieniu maksymalnie wydajnej i efektywnej pracy w przestrzeni magazynowej, warto zadbać nie tylko prowadzenie szczegółowego planu konserwacji, ale i jego wdrożenie. Dzięki temu z pewnością zapobiec będzie można nieplanowanym przestojom w pracy wielu urządzeń.
Spośród nich zaś najczęściej wykorzystywanymi w nowocześnie wyposażonych magazynach są suwnice. Ich szeroki wybór znaleźć można w bogatej ofercie cenionego w branży producenta, firmy Konecranes, odwiedzając stronę: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe.
Bardzo istotne pozostaje to, by regularnie przeprowadzać prace związane z przeglądem suwnic oraz pilnować tego, by czynności tego rodzaju wykonywane były wyłącznie przez doświadczonych profesjonalistów z branży. Dzięki temu będzie można z powodzeniem zaplanować wystąpienie ewentualnych przestojów w pracy przestrzeni magazynowej nawet z dużym wyprzedzeniem. Finalnie zaś będzie można również uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z brakiem odpowiedniego poziomu wydajności tej właśnie przestrzeni roboczej.
Układ magazynu i efektywność kompletacji
Planując przestrzeń magazynową, warto zadbać przede wszystkim o to, by odpowiednio przemyśleć układ magazynu, jak również tak zorganizować ścieżkę wszystkich procesów w tym obiekcie, by wydajność pracy magazynu była możliwie jak najwyższa.
Tutaj należy podkreślić, że ogromne znaczenie będzie miała właściwa identyfikacja zadań wykonywanych na magazynie. Kluczową rolę odgrywać będzie przede wszystkim efektywne i bezpieczne zarazem przemieszczanie ładunków nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Optymalizacja wydajności tego rodzaju procesów będzie możliwa dzięki pracy z wykorzystaniem takich urządzeń jak suwnice z wciągarkami, w tym suwnice z wciągnikiem łańcuchowym oraz suwnice z wciągnikiem linowym.
Do tego warto też dokładnie przeanalizować wydajność eksploatowania obsługiwanych urządzeń, w które wyposażona została przestrzeń magazynowa. Analiza eksploatacji dźwignic dotyczyć ma głównie opracowania dokładnej charakterystyki urządzeń, z uwzględnieniem nie tylko osiąganej prędkości, zasięgu podnośnika czy źródła zasilania, ale również takiego aspektu jak np. wymagana szerokość korytarzy roboczych. Ponadto należy również określić, w jaki sposób stosowane w magazynie urządzenia suwnicowe i nie tylko, wpływają na przepływ towarów. Finalnie określa się poziom wydajności pracy tychże urządzeń.
Konsultacje z pracownikami na wagę złota
Dobrym krokiem do poprawy wydajności pracy w obiektach magazynowych będzie również zwiększenie udziału osób zatrudnionych w takim obiekcie w procesie konsultacyjnym. Z pewnością warto poprosić pracowników o ocenę skuteczności ich pracy, a następnie w razie potrzeb – zadbać o wprowadzenie stosownych ulepszeń w celu zwiększenia poziomu wydajności tej pracy.
Systematyczne konsultacje z kadrą pracowniczą pozwolą skutecznie określić potrzeby szkoleniowe pracowników, zwiększyć bezpieczeństwo zajmowanych przez nich miejsc pracy, korzystnie wpłyną na ergonomię pracy oraz pozwolą dostrzec codzienne problemy, z którymi mierzą się operatorzy suwnic.
Słowem podsumowania
Aby można było mówić o skutecznej poprawie wydajności w obiektach magazynowych, warto zadbać przede wszystkim o to, by maksymalnie skrócić czas realizacji zadań, ograniczyć generowane koszty oraz optymalnie zwiększyć jakość procesów z wykorzystaniem urządzeń dźwignicowych – choćby suwnic wyposażonych we wciągniki elektryczne.
Warto podkreślić, że profesjonalne przeprowadzenie audytu efektywności funkcjonowania procesów logistycznych z pewnością pozwoli zidentyfikować wszystkie problematyczne miejsca występujące w danej przestrzeni magazynowej. Co za tym idzie – audyt umożliwi również zaplanowanie działań, które korzystnie wpływać będą na ogólny poziom wydajności całego obiektu magazynowego.