Bezwzględne stosowanie się do zasad bezpieczeństwa związanych z obsługą i eksploatacją urządzeń dźwignicowych gwarantować będzie niezawodną pracę tych urządzeń i ich długą żywotność. Warto pamiętać, że osobami uprawnionymi do eksploatacji suwnic będą osoby, które mają stosowne uprawnienia. Te nabyć można, uczestnicząc w kursie dla operatorów suwnic, a następnie pozytywnie zdając egzamin. Jakie błędy można popełnić podczas pracy z suwnicami? O tym piszemy poniżej.
Praca z suwnicą bez ważnej decyzji UDT
Dźwignice to urządzenia podlegające nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Instytucja ta również wydaje pozwolenie na eksploatację suwnic. Jednym z błędów, które można popełnić, pracując z suwnicą, jest praca z urządzeniem nieposiadającym ważnej decyzji UDT. W takim przypadku suwnica może nie pracować, jak należy, a co za tym idzie – może wystąpić sytuacja, w której eksploatacja dźwignicy wiązać się będzie z narażeniem życia lub zdrowia nie tylko samego operatora suwnicy, ale i osób, które przebywają w miejscu eksploatacji suwnicy.
BHP to podstawa przy eksploatacji suwnicy
Nowoczesne dźwignice cenionej w branży firmy Demag to suwnice najwyższej jakości. Jakkolwiek najwyższa jednak by nie była jakość takich dźwignic, przy pracy z nimi należy bezwzględnie przestrzegać nie tylko instrukcji obsługi urządzeń, ale równie ważnej instrukcji stanowiskowej BHP.
Zaniechania w tej materii i związane z nimi nieprzestrzeganie zasad BHP czy przepisów uwzględnionych w instrukcji stanowiskowej grozić mogą nie tylko wystąpieniem sytuacji niebezpiecznej dla zdrowia czy życia, ale spowodować mogą również niespodziewane awarie urządzeń dźwignicowych.
W takim przypadku nierzadko zajdzie konieczność przeprowadzenia konserwacji suwnicy czy prac modernizacyjnych. Te zaś obowiązkowo mogą być przeprowadzane wyłącznie przez wysokiej klasy, doświadczonych specjalistów z branży. W żadnym wypadku tych prac dokonać nie mogą osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia czy doświadczenia.
Eksploatacja uszkodzonej suwnicy
Jednym z błędów popełnianych przy eksploatacji urządzeń dźwignicowych jest nieprzerwana praca z suwnicą w sytuacji, gdy stwierdzi się uszkodzenia urządzenia lub cięgnika. W takiej sytuacji należy jednak niezwłocznie przerwać eksploatację suwnicy, unieruchomić ją, a następnie powiadomić osobę na stanowisku kierowniczym (przełożonego). Pod żadnym pozorem nie można pracować z niesprawną, uszkodzoną dźwignicą. Wszystko w trosce o to, by zachować możliwie jak najwyższy stopień wydajności urządzenia i bezpieczeństwa dla zdrowia i życia osób go obsługującej.
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń należy przeprowadzić profesjonalny przegląd suwnicy, a następnie dokonać wszelkich niezbędnych napraw – niezależnie od tego, czy mowa o naprawie suwnicy, czy też np. naprawie wciągnika.
Warto również wiedzieć, że najlepsze usługi naprawcze, konserwacyjne i modernizacyjne na suwnicach znaleźć można nie gdzie indziej, jak w ofercie dobrego producenta urządzeń dźwignicowych. W bogatej ofercie usług serwisowych dostępnych u profesjonalistów znaleźć można także szeroki wybór najwyższej jakości części do suwnic.
Warto stawiać właśnie na oryginalne części zamienne, bo te sprawdzają się najlepiej. Do tego dobry producent będzie posiadał na tyle dużo tych części na magazynie, aby móc zapewnić możliwie jak najwyższy poziom niezawodności w usuwaniu wszelkich usterek powstałych podczas eksploatacji urządzeń suwnicowych.
Serwis u najlepszych w branży
Jest coś jeszcze, co decyduje o tym, że warto wybierać profesjonalne usługi serwisowe. To nieustanna gotowość serwisowa dostępna u najlepszych w branży. Usługi tego rodzaju pozwalają możliwie szybko przeprowadzić analizę błędów powstałych podczas eksploatacji suwnicy, jak również przeprowadzić niezbędne naprawy na miejscu u klienta. Do dyspozycji jest również bogato wyposażony, specjalistyczny warsztat remontowy. Dzięki temu też jakikolwiek przegląd suwnic, ich naprawa czy konieczność przeprowadzenia modernizacji suwnicy odbywają się tak szybko i skutecznie jak to tylko możliwe.